Free delivery on orders from 50€

Kinezioloģiskais teips (plāksteris) – healthline.com raksts

Kas ir Kinezioloģiskais teips?

No medicīnas skatupunkta rediģējis Gregory Minnis, DPT, fizikālās terapijas speciālists,  2019.gada 20.marts – Raksts autors Rebecca Joy Stanborough, MFA

Šodien Amerikas tirgū ir vairāk kā 50 kinezioloģisko teipu zīmolu, bet oriģinālo produktu, Kinesio teipu vai Kinesio Tex Tape 20.gs.70-to gadu beigās izgudroja Dr.Kenzo Kase, japāņu kiropraktiķis, kurš gribēja izgudrot teipu, kas sniegtu atbalstu, bet neierobežotu kustības, kā to darīja tā laika tradicionālie sporta teipi.

Kad jūs skatāties volejbolu vai velosacensības, iespējams esat pamanījuši krāsainu teipu strēmeles, kas izvietotas dažādos rakstos uz pleciem, ceļgaliem, muguras un vēdera. Tas ir kinezioloģiskais teips: terapeitisks teips, kas, uzklāts uz konkrētām ķermeņa vietām, nodrošina atbalstu, mazina sāpes, samazina pietūkumu un uzlabo rezultātus.

Entuziasti norāda uz labākiem rezultātiem, lietojot kinezioloģisko teipu, taču ir jāveic vairāk pētījumu, lai droši pateiktu, ko teipošana var un ko nevar izdarīt.

Zemāk dosim piemērus, kā fizioterapeiti un sporta ārsti izmanto teipus, kinezioloģiskā teipa pozitīvos faktorus, ieteikumus un informāciju, kas ir jāzina par teipiem.

Kā strādā kinezioloģiskais teips?

Kinezioloģiskais teips ir patiešām elastīgs.

KT Tape jooksja

Dr.Kase izgatavoja kinezioloģisko teipu no patentēta kokvilnas un

neilona maisījuma. Tas ir izgatavots, lai imitētu ādas elastību, lai jūs varētu izmantot visu kustību diapazonu. Teipa medicīniskās kvalitātes līme ir arī ūdensizturīga un pietiekami stipra, lai turētos trīs līdz piecas dienas pat tad, ja trenējaties vai ejat dušā.

Kad teips tiek uzklāts uz ķermeņa, tā nedaudz atgrūžas, maigi paceļot ādu. Tiek uzskatīts, ka tas palīdz radīt mikroskopisku atstarpi starp ādu un audiem, kas atrodas zem tās.

Atbrīvo locītavās vietu

Viens neliels pētījums, kurā piedalījās 32 dalībnieki, parādīja, ka, uzliekot kinezioloģisko teipu virs ceļa, tas palielināja vietu ceļa locītavā. Līdzīgs pētījums parādīja, ka kinezioloģiskais teips palielināja vietu arī pleca locītavā. Kaut arī vietas palielināšanās ir neliela, tas palīdz samazināt locītavu kairinājuma iespējamību.

Var izmainīt sāpošo vietu signālus

Daži fizioterapeiti domā, ka teips maina informāciju, ko jūsu sensorā nervu sistēma jūsu ķermenī sūta par sāpēm un kompresiju.

Dr. Megann Schooley (Dr.Šūlija), sertificēta sporta ārste un fizioterpaite, un izturības un kustību speciāliste, to izskaidro šādi:

„Visi jūsu audi – āda, saistaudi, fascija, muskuļi – satur maņu receptorus, kas izjūt sāpes, temperatūru un pieskārienus. Šie                receptori visi veicina propriocepciju – jūsu smadzenes uztver, kur atrodas jūsu ķermenis un ko tas dara. Kinezioloģiskā                      teipošana paceļ ādu, kas savukārt mazina spiedienu uz apakšā esošajiem audiem. Šo audu atslogošana var mainīt signālus,              kas nonāk smadzenēs. Kad smadzenes saņem citādāku signālu, tās reaģē atšķirīgi,” saka Dr.Šūlija.

Nervu punkti ir labs piemērs. Fizioterapeiti ir izmantojuši kinezioloģisko teipu, lai paceltu ādu virs tiem muskuļiem un nervu punktiem, kas ir saspringti un sakairināti. Kad šī zona tiek atslogota, sāpju receptori smadzenēm sūta jaunu signālu, un spriegums šajos punktos samazinās.

2015.gada pētījums parādīja, ka, lietojot kinezioloģisko teipu un manuālo spiedienu vienlaicīgi, cilvēkiem tika samazinātas nervu punktu sāpes un palielināta elastība.

Var uzlabot asinsriti

KT Tape pesapall

Ja esat ievainots, kinezioloģiskais teips sāpju vietā var palīdzēt uzlabot asinsriti un mazināt pietūkumu.

2017.gada pētījums parādīja, ka kinezioloģiskā teipošana var uzlabot ādas asinsriti. Tas var arī uzlabot limfas šķidruma cirkulāciju. Limfas šķidrums galvenokārt ir ūdens, bet tajā ir arī olbaltumvielas, baktērijas un citas ķīmiskas vielas. Limfātiskā sistēma ir tā, kas ķermenī regulē pietūkumu un šķidruma uzkrāšanos.

Teorija ir tāda, ka, uzliekot kinezioloģisko teipu, tas rada papildu zemādas telpu, kas izmaina zemādas spiedienu. Šīs spiediena izmaiņas uzlabo limfātiskā šķidruma plūsmu.

Pētījumiem ir bijuši dažādi rezultāti. Divos nesenos pētījumos kinezioloģiskais teips samazināja šķidruma uzkrāšanos sievietēm, kurām tika veikta krūts vēža ārstēšana, un cilvēkiem, kuriem tika veikta pilnīga ceļa locītavas nomaiņa.

Mainot limfātiskā šķidruma plūsmu, zilumi sadzīst ātrāk. Lai gan ir maz pētījumu, kas apstiprina šo efektu, tomēr interesanti, ka daži cilvēki tomēr ziņoja, ka, noņemot teipu no ziluma, teipa vietas bija citā krāsā nekā tās vietas, kurās teipa nebija.

Kam tiek izmantots kinezioloģiskais teips?

  • Traumu ārstēšanai

Fizioterapeiti dažreiz izmanto kinezioloģisko teipošanu kā daļu no visa ārstēšanas plāna satraumētiem cilvēkiem. Amerikas fizioterapijas asociācija ziņo, ka kinezioloģijas teipošana ir visefektīvākā, ja tā tiek izmantota kopā ar citām ārstēšanas metodēm, piemēram, manuālo terapiju.

“Mēs izmantojam kinezioloģiskos teipojumus, lai mazinātu sāpes un pietūkumu,” saka Dr.Šūlija, “bet tas vienmēr tiek                        izmantots kā papildinājums tam, ko cenšamies paveikt.”

  • Vājo zonu atbalstam

Kinezioloģisko teipu izmanto arī, lai papildus atbalstītu muskuļus vai locītavas, kam tas nepieciešams. Ja Jums ir pēctraumatiskā stresa sindroms, Iliotibiālās saites sindroms vai Ahilleja cīpslas iekaisums, Jums varētu palīdzēt kinezioloģiskā teipošana.

Atšķirībā no baltā medicīniskā vai sporta teipa, kinezioloģiskais teips ļauj normāli pārvietoties. Faktiski daži pētījumi liecina, ka tas var uzlabot kustības un izturību. Pētījumi par sportistiem parādīja, ka, lietojot kinezioloģisko teipu uz nogurušiem muskuļiem, sniegums uzlabojas.

  • Muskuļu pārmācīšanai

Kinezioloģiskais teips var palīdzēt strādāt pareizi tiem muskuļiem, kuri ir zaudējuši funkcijas vai tie ir tikuši nepareizi izmantoti līdz šim.

Piemēram, kinezioloģisko teipu var izmantot, lai uzlabotu galvas un kakla stāju. 2017.gada pētījums norāda uz faktu, ka cilvēkiem, kuri ir pārcietuši insultu un lieto kinezioloģisko teipu, ir reālāka iespēja atsākt staigāt.

Fizioterapeiti uzskata, ka tas var būt saistīts ar faktu, ka pielīmēta teipa sajūta uz ādas palīdz labāk saprast, kā jūs stāvat vai pārvietojaties.

  • Produktivitātes palielināšanai

Daži sportisti izmanto kinezioloģisko teipošanu, lai sasniegtu augstāko iespējamo rezultātu un pasargātu sevi no ievainojumiem sacensību laikā.

„Daudzi skrējēji izmanto kinezioloģisko teipu katru reizi, kad skrien maratonu,” saka Dr.Šūlija. „Dažreiz mēs teipojam gar sēžamvietu, lai „pamodinātu” muskuļus un atgādinātu, ka jāstrādā.”

  • Rētu gadījumā

Lai gan nekādā gadījumā nevajadzētu izmantot kinezioloģisko teipu uz atvērtas brūces, ir daži zinātniski pierādījumi, kas pierāda, ka kinezioloģiskais teips var uzlabot pēcoperācijas vai ievainojuma rētu izskatu. Bet tomēr šī ir ārstēšana, kas Jums noteikti jāapspriež ar ārstu.

Vai tiešām tas strādā?

KT Tape jooksja venitus

Dažos gadījumos atbilde ir „jā”. Bet joprojām ir jāveic vairāk pētījumu – esošās zināšanas ir nepietiekamas. Daži pētījumi neuzrāda atšķirību starp kinezioloģisko teipu un placebo jeb „fiktīvo teipu”.

Daži pētījumi uzrāda minimālu vai mērenu rezultātu.

Un daudzi pētījumi rāda, ka kinezioloģiskā teipošana ir visefektīvākā, ja to lieto kopā ar parastajām terapeitiskajām metodēm.

 

Kādos gadījumos teipu neizmantot?

Dažos gadījumos nevajadzētu izmantot kinezioloģisko teipu. Tie ir sekojoši:

  • Atvērtas brūces. Teipa lietošana uz atvērtas brūces var izraisīt infekciju vai ādas bojājumus.
  • Dziļo vēnu tromboze. Šķidruma plūsmas palielināšanās var izraisīt asins sarecēšanas iznīcināšanu, kas var būt letāla.
  • Aktīvs vēzis. Pieaugošā asins piegāde var būt bīstama.
  • Limfmezglu noņemšana. Pieaugošs limfātiskā šķidruma daudzums vietā, kur nav mezgla, var izraisīt pietūkumu.
  • Diabēts. Ja jutība ir samazinājusies kādā apgabalā, iespējams, nebūs reakcijas uz teipu.
  • Alerģija. Ja jūsu āda ir jutīga pret līmēm, tā var izraisīt reakciju.
  • Trausla āda. Ja jūsu ādai ir nosliece uz plīsumiem, teipu labāk nelietot.

Kā uzklāt kinezioloģisko teipu?

Konsultējieties ar fizioterapeitu, kurš ir studējis kinezioloģisko teipošanu par to, kā uzlikt teipu.

Fizioterapeits parādīs, kā uzlikt teipu Jūsu gadījumā. Teipu var uzlikt, izmantojot X, Y, I vai puķīšu rakstā. Jums var būt nepieciešama gan stabilizējoša, gan dekompresijas sloksne.

Pirms sākat praktizēt teipa uzlikšanu un noņemšanu mājās, fizioterapeitam vajadzētu Jums to iemācīt un pēc tam pārbaudīt, kā Jūs to darāt pats.

„Teipošana nav pastāvīgs risinājums,” saka Dr.Šūlija. „Jums jāuzlabo sava izturība un prasmes, tāpēc svarīgākais ir novērst problēmu pašā saknē.”

Veicot teipošanu, atcerieties šādus ieteikumus:

  • Vispirms notīriet un nosusiniet līmēšanas vietu. Eļļas un krēmi traucē teipa pielipšanu.
  • Noskujiet lieko apmatojumu. Smalkiem matiņiem nevajadzētu traucēt, taču rupji matiņi var traucēt teipa pielipšanu ādai.
  • Lielākoties jāsāk ar aizmugurējā papīra pārplēšanu centrā/vidū.
  • Ja Jūs griežat teipu pats, noapaļojiet ar šķērēm tā stūrus. Noapaļotie stūri tik ļoti nepieķeras apģērbam un palīdzēs teipam turēties ilgāk.
  • Kad Jūs pielīmējat pirmo teipa daļu kā enkuru, ļaujiet teipa galam atgūt savu formu pēc papīra pamatnes noņemšanas, un tikai tad pielīmējat teipu. Tāpat dariet arī ar teipa otru galu. Tie ir apmēram 4 cm katrā galā. Abi teipa gali strādā kā teipa enkuri, kuri notur teipu vietā. Ja Jūs izstiepsiet galus, teips stieps Jūsu ādu, kas savukārt var izraisīt kairinājumu vai ātrāku teipa atlīmēšanos.
  • Lai teipu turētu, pirkstus lieciet tikai pie papīra pamatnes. Ar pirkstiem pieskaroties lipīgajai pusei, līmes saķere ar ādu tiek samazināta.
  • Jūsu fizioterapeits Jums pateiks, cik liels teipa iestiepums ir jāizmanto ārstējamā vietā. Lai sasniegtu 75 procentu iestiepumu, izstiepiet teipu līdz maksimumam un tad to atlaidiet apmēram par vienu ceturtdaļu no tā garuma.
  • Kad Jūs stiepjat teipu, izmantojiet visa īkšķa garumu šķērsām pāri teipam, lai teips izstieptos vienmērīgi.
  • Pēc teipa uzklāšanas vairākas sekundes uzlīmēto sloksni berzējiet. Siltums aktivizē līmi. Pilnīga saķere prasa apmēram 20 minūtes.

Kā droši noņemt kinezioloģisko teipu

Ja nēsājat teipu vairākas dienas pēc kārtas, tas var atlīmēties pats. Zemāk ir daži padomi, kā noņemt teipu, nebojājot ādu:

  • Uzklājiet uz teipa virsmas eļļu (piemēram, zīdaiņu eļļu vai olīveļļu) vai losjonu, lai teips sāktu atlipt.
  • Lēnām to noņemiet. Neraujiet!
  • Pēc viena strēmeles gala atknibināšanas, piespiediet ādu, lai to atdalītu no teipa.
  • Teipu turiet virzienā pret viņu pašu (it kā to locītu uz pusēm), nevis taisni augšā prom no sevis. Maigi piespiediet savu ādu, kamēr velciet teipu virzienā uz otru galu.
  • Teipa noņemšanas laikā virziet pirkstus līdzi pa ādas virsmu.
  • Ja Jūsu āda ir kairināta vai bojāta, nelieciet jaunu teipu. Sazinieties ar savu fizioterapeitu vai ārstu.

Vai kinezioloģiskais teips bojā manu ādu?

Vairumam teipu zīmolu līme nesatur lateksu un nav hipoalerģiska, un tāpēc, ja teips tiek uzklāts pareizi un ja Jums nav jutīguma, tai nevajadzētu izraisīt alerģisku reakciju. Varbūt ir nepieciešams vispirms uzklāt vienu testa strēmeli, lai pārliecinātos, ka viss būs kārtībā.

Kā nopirkt lētāku teipu?

Cenas atšķiras atkarībā no elastības un stiprības, taču viens kvalitatīvs rullis maksā no 20 līdz 40 dolāriem.

Šūlija iesaka iegādāties vairumā, un pēc tam dalīties savā starpā skriešanas vai citā treniņa klubā. Jūs arī varat palielināt nēsāšanas laiku, nostiprinot galus pie ādas, nevis liktu jaunu teipa strēmeli.

“Es vienmēr saviem pacientiem saku, ka teipu jāliek ar mērķi,” viņa saka. „Jā, tas izskatās forši, bet galu galā Jūs strādājat pie          tā, lai teips nebūtu vajadzīgs.”

Kopsavilkums

Kaut arī kinezioloģiskās teipošanas efektivitāte vēl nav rūpīgi izpētīta, tā var atbalstīt, palielināt asinsriti, mazināt sāpes un uzlabot locītavu un muskuļu darbību. Ir svarīgi atcerēties, ka tikai augstas kvalitātes un profesionāli izgatavots kinezioloģiskais teips nodrošinās tā efektivitāti.

Pirms tā lietošanas Jums jārunā ar savu fizioterapeitu, jo teipošana kļūst noderīgāka kombinācijā ar citām terapeitiskām metodēm.

Šis raksts ir publicēts vietnē Healthline.com , vienā no Amerikas visstraujāk augošajiem medicīnas portāliem.

Vairāk par KT Tape varat lasīt siin

Izmantotā literatūra

  • Ahn IK, et al. Immediate effects of kinesiology taping of quadriceps on motor performance after muscle fatigued induction. DOI:
    1155/2015/410526
  • Chao YW, et al. (2016). Kinesio taping and manual pressure release: Short-term effects in subjects with myofasical trigger point.
    com/wp-content/uploads/2015/11/Chao-Lin-2016.pdf
  • Craighead DH, et al. (2017). Kinesiology tape modestly increases skin blood flow regardless of tape application technique.
    com/article/1801
  • Garcia-Muro F, et al. (2010). Treatment of myofascial pain in the shoulder with Kinesio Taping. A case report.  DOI:
    1016/j.math.2009.09.002
  • Karwacinska J, et al. (2012). Effectiveness of Kinesio Taping on hypertrophic scars, keloids and scar contractures. DOI:
    1016/j.poamed.2012.04.010
  • Kavlak, et al., (2012). Investigation of the efficacy of different physiotherapy methods for neck pain. DOI:
    3109/10582452.2012.733802
  • Lyman KJ, et al. Investigating the effectiveness of kinesio taping space correction method in healthy adults on patellofemoral joint and subcutaneous space. DOI:
    nlm.nih.gov/pubmed/28515980
  • Malicka I, et al. (2014). Kinesiology taping reduces lymphedema of the upper extremity in women after breast cancer treatment: a pilot study. DOI:
    5114/pm.2014.44997
  • Schooley M. (2019) Personal interview.
  • Windisch C, et al. (2017). Effects of Kinesio taping compared to arterio-venous Impulse System on limb swelling and skin temperature after total knee arthroplasty.
    nlm.nih.gov/pubmed/27688220
  • Zhang, et al. (2016). Acute effects of Kinesio taping on muscle strength and fatigue in the forearm of tennis players. DOI:
    1016/j.jsams.2015.07.012